За първи път прочетох за тази ядка в книгата на д-р Михайлов. Най-много ме впечатли високото съдържание на магнезий - в 100гр бразилски орех се съдържат 376мг, а дневните нужди на тялото са 300 - 500мг. Ядките са с богато съдържание на мазнини, а най-хубавото е че не се налага да се накисват, консумират се директно.
Магнезият е важен минерал, който участва в строежа на костите. Цели 30% от състава на костите е магнезий, а другата му съществена роля е, че не позволява да се извлича калций от костите.
Но бразилският орех е и много богат източник на микроелемента селен.
В 100 гр се съдържат 1417 мкг, при препоръчителна дневна доза 20-200 мкг. Дори и привидно малките дневни нужди на тялото от селен, много научни изследвания доказват, че поне 70% от населението страда от недостиг, което увеличава риска от сърдечносъдови заболявания и намалява съпротивителните сили на организма срещу вируси. Запаси от селен в тялото практически няма, затова е необходимо да се набавя редовно с храната.
Бразилският орех е вкусна ядка и неусетно може да се изхрупат 100-на грама, но по-добре да е по-малко количеството, но по-често в седмицата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар